Trwa ładowanie...

PiS odmienił oblicze dyplomacji? Polacy są zaniepokojeni. Sondaż

Co drugi Polak negatywnie ocenia obecną pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Tylko 27 proc. ma o niej pozytywne zdanie - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego na panelu Ariadna.

PiS odmienił oblicze dyplomacji? Polacy są zaniepokojeni. SondażŹródło: PAP
d3dovh8
d3dovh8

Tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie widzą obecne Polski miejsce na arenie międzynarodowej. Zadowolenie z naszej pozycji wyraża 62 proc. osób deklarujących poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Tylko 27 proc. ma przeciwne zdanie. Zgoła odmienne nastroje są wśród zwolenników pozostałych partii. Krytycznie polską pozycję na arenie międzynarodowej ocenia 73 proc. chcących głosować na Kukiz'15, 70 proc. popierających PO i 85 proc. sympatyków Nowoczesnej.

Tylko 21 proc. ankietowanych uważa, że polityka zagraniczna Polski zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest aż 45 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie ma co trzeci pytany. Zadowolonych z kierunku działań polskiej dyplomacji jest 65 proc. wyborców PiS. Tylko 13 proc. deklarujących poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego niepokoi kierunek naszej polityki zagranicznej. Z kolei negatywnie ocenia ją prawie co drugi wyborca Kukiz'15, 72 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej i aż 91 proc. osób, które zagłosowałyby na Nowoczesną.

46 proc. badanych ocenia, że pozycja Polski osłabiła się po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość. Takie zdanie mają głównie wyborcy PO i Nowoczesnej, a także co drugi z deklarujących poparcie dla ruchu Pawła Kukiza.

Polityka międzynarodowa. Sondaż WP: Polacy zaniepokojeni naszą pozycją na świecie

21 proc. ankietowanych jest zdania, że polska pozycja wzmocniła się po przejęciu władzę przez PiS. Wśród nich jest 60 proc. z osób będącymi sympatykami tej partii, a także 19 proc. wyborców Kukiz'15. Zwolenników tego poglądu próżno szukać w szeregach wyborców PO i Nowoczesnej.

d3dovh8

14 proc ankietowanych uważa, że zmiana władzy nie zmieniła znaczenia Polski na świecie.

Unia interesuje się Polską

W sondażu zapytaliśmy Polaków także o to, czy słyszeli o sprawie procedury monitorowania praworządności prowadzonej przez Komisję Europejską wobec Polski. Sprawę zna jedynie nieco ponad połowa badanych.

Najbardziej zaznajomieni z tą kwestią są zwolennicy Platformy Obywatelskiej (90 proc. słyszało o sprawie), a także Nowoczesnej (71 proc.). 76 proc. chcących oddać głos na Kukiz'15 nie zna w ogóle sprawy. Słyszał o niej tylko co czwarty zwolennik ugrupowania.

OPB
Źródło: OPB

Ankietowani są z kolei bardzo podzieleni co do dotychczasowego stanowiska polskiego rządu wobec Komisji Europejskiej. Negatywnie ocenia je 39 proc. pytanych, tyle samo nie ma zdania. Pozytywnie działania rządu Beaty Szydło ocenia 22 proc. badanych.

d3dovh8

Najwięcej entuzjastów dotychczasowego ruchów rządu wobec KE jest wśród wyborców PiS - 60 proc. Pozostałe partie w większości krytykują gabinet Beaty Szydło. Co ciekawe aż 22 proc. wyborców Platformy uważa, że polski rząd zachowuje się właściwie względem Brukseli.

OPB
Źródło: OPB

W badaniu padło także pytanie o to, czy spór na linii Warszawa-Bruksela może doprowadzić do izolacji Polski ze strony najbardziej wpływowych krajów UE. Sądzi tak 46 proc. pytanych. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany. Warto zwrócić uwagę, że także wyborcy Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczają, że może dojść do izolacji Polski (43 proc.).

d3dovh8

41 proc. badanych przyznało, że osobiście boi się odrzucenia naszego kraju. 37 proc. z kolei twierdzi, że nie ma obaw o izolację Polski.

OPB
Źródło: OPB

Co zrobić z uchodźcami?

Zapytaliśmy o to ankietowanych. Wybór był taki: albo przyjmujemy uchodźców z Syrii w ramach programu relokacji, albo płacimy wysokie kary pieniężne, albo występujemy z UE. 28 proc. ankietowanych uważa, że w przypadku konieczności przyjęcia osób z Syrii Polska powinna opuścić Unię. 22 proc. gotowe jest zapłacić kary finansowe. Tylko 15 proc. chce przyjęcia uchodźców.

d3dovh8

38 proc. osób deklarujących poparcie dla PiS byłoby gotowe opuścić Unię w przypadku konieczności przyjęcia uchodźców. 36 proc. zapłaciłoby kary pieniężne, aby ich nie przyjmować. Tylko jeden proc. byłby gotów zgodzić się na przyjazd uchodźców do naszego kraju.

Najwięcej zwolenników przyjęcia uchodźców jest wśród wyborców Nowoczesnej (42 proc.). W przypadku PO tylko co czwarty badany jest chętny na przyjęcie uchodźców. Zaskakuje za to fakt, że aż 36 proc. wyborców Platformy zadeklarowało, że gdyby Polska musiała przyjąć obowiązkową kwotę uchodźców, to byłoby za wyjściem Polski z UE.

OPB
Źródło: OPB

Sondaż dla WP

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1 - 4 września 2017 roku.

Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1070). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Metoda: CAWI

d3dovh8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dovh8