Trwa ładowanie...
d2b9jff

Odnaleziono czaszkę żołnierza WiN Józefa Franczaka "Lalusia"

W zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odnaleziono czaszkę Józefa Franczaka "Lalusia", ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego. To efekt śledztwa prowadzonego przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odnaleziono czaszkę żołnierza WiN Józefa Franczaka "Lalusia"
(IPN, Fot: Józef Franczak "Lalek", na zdjęciu w środku)
d2b9jff

- Odnalezioną czaszkę Józefa Franczaka zwrócono synowi pokrzywdzonego Markowi Franczakowi, celem dokonania jej pochówku, zgodnie ze zgłaszanym wcześniej żądaniem - powiedział na konferencji prasowej w Lublinie prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Franczak w 1947 r. dowodził patrolem w oddziale WiN kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka". Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Został zastrzelony w 1963 r. podczas obławy urządzonej przez funkcjonariuszy ZOMO i SB w Kozicach Górnych, niedaleko miejscowości Piaski w Lubelskiem.

Jego zwłoki pozbawione głowy złożono na cmentarzu w Lublinie, gdzie grzebano żołnierzy podziemia niepodległościowego skazywanych przez sądy wojskowe na kary śmierci. Po 20 latach siostra Franczaka otrzymała zgodę na ekshumację i złożenie szczątków brata w rodzinnym grobowcu w Piaskach.

Według ustaleń śledztwa, odcięta głowa zastrzelonego Franczaka miała posłużyć do zbadania jego uzębienia i ustalenia, który z dentystów udzielał mu pomocy dentystycznej w czasie, gdy Franczak się ukrywał. Potem wymacerowana czaszka została przekazana uczelni medycznej do celów naukowych.

d2b9jff

Podziel się opinią

Share
d2b9jff
d2b9jff