Trwa ładowanie...

Nie żyje Ernst Nolte

• Zmarł znany niemiecki historyk Ernst Nolte
• Miał 93 lata
• Zasłynął jako inicjator tzw. "sporu historyków"

Nie żyje Ernst NolteŹródło: AFP
d42qcpl
d42qcpl

Znany niemiecki historyk Ernst Nolte zmarł w czwartek rano w wieku 93 lat - poinformował berliński dziennik "Der Tagesspiegel" w wydaniu internetowym, powołując się na rodzinę zmarłego.

Gazeta podkreśla, że szerszej opinii publicznej Nolte był znany za sprawą głośnego "sporu historyków"; rozpoczął go w 1986 roku artykułem prasowym o nazizmie jako "przeszłości, która nie chce przeminąć". Kontrowersyjna była zwłaszcza teza Noltego o "związku przyczynowym" wymordowania europejskich Żydów przez narodowosocjalistyczne Niemcy ze zbrodniami sowieckiego systemu gułagów.

Jako jeden z pierwszych Nolte zadał wtedy pytanie, czym wywołany został narodowy socjalizm. Jego teza, że Hitler i narodowy socjalizm to reakcja na "egzystencjalne zagrożenie" Niemiec przez rewolucję bolszewicką wywołała falę oburzenia. Wywiązał się spór historyków, prowadzący do bardziej intensywnego zajmowania się czarną kartą w historii Niemiec.

Nolte był badaczem totalitaryzmów w XX wieku. Jego najbardziej znaną pracą jest wydana w 1963 roku książka "Faszyzm w swojej epoce", w której przeanalizował związki między włoskim faszyzmem, przedwojenną francuską skrajną prawicą i niemieckim narodowym socjalizmem.

d42qcpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42qcpl