Trwa ładowanie...

Badanie dla WP. Polacy sceptyczni wobec wyborczych obietnic PiS

Ambitne deklaracje i zapowiedzi wprowadzenia kolejnych programów socjalnych zapewniły PiS kolejne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski wynika jednak, że tylko 10 proc. respondentów jest pewne, że partia Jarosława Kaczyńskiego wywiąże się ze wszystkich obietnic.

Badanie dla WP. Polacy sceptyczni wobec wyborczych obietnic PiSŹródło: East News
d4f2hye
d4f2hye

Polacy są raczej sceptyczni wobec obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Aż 44 proc. badanych twierdzi, że partia rządząca nie zrealizuje wszystkich przedwyborczych zapowiedzi. Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów. Zwraca uwagę wysoki odsetek niezdecydowanych. Wyrobionego zdania w tej kwestii nie ma co piąty Polak.

Jak nietrudno się domyślić, w deklaracje PiS wierzą głównie wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego. Aż 80 proc. elektoratu tego ugrupowania jest przekonana, że partia rządząca ich nie zawiedzie i wywiąże się z obietnic. Przeciwnego zdania jest 9 proc. sympatyków PiS.

Wspomniane proporcje rozkładają się dokładnie odwrotnie w przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej - 85 proc. z nich pozostaje sceptyczna wobec zapowiedzi PiS, a tylko 5 proc. wierzy, że partia rządząca jest w stanie spełnić wyborcze obietnice.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Których obietnic PiS nie zdoła spełnić?

7 października 2019, tuż przed wyborami, PiS ogłosiło nową "piątkę" na pierwsze 100 dni rządu. Respondenci Ariadny, którzy nie wierzą w spełnienie wszystkich deklaracji, zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie: "Których obietnic wyborczych nie uda się zrealizować Prawu i Sprawiedliwości w kolejnej kadencji?". Prawie trzy czwarte badanych jako niemożliwą do realizacji obietnicę wskazała budowę 100 obwodnic miast. 58 proc. respondentów nie wierzy natomiast we wdrożenie programu darmowych badań profilaktycznych. Przypomnijmy, ma on objąć osoby po 40. roku życia.

Ponad połowa "niedowiarków" (55 proc.) nie wierzy w zrównanie dopłat dla polskich rolników z europejską średnią. Oznaczałoby to podwyżkę o 59 euro od hektara. Nieco mniej respondentów z tej grupy nie wierzy w wypłatę 13-tej i 14-tej emerytury (44 proc.) i wprowadzenie małego ZUS-u dla firm.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna zostało przeprowadzone w dniach 14-17 października 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1021 osób metodą CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4f2hye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f2hye