ycipk-1yuswv

Andrzej Duda jest mocny, ale do drugiej tury i tak dojdzie. Nasze badanie

Na polskiej scenie politycznej nie ma obecnie nikogo, kto w walce o Pałac Prezydencki pokonałby Andrzeja Dudę. Prezydent wygrałby jednak dopiero w drugiej turze – wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obecnie to Donald Tusk ma największe szanse w prezydenckim starciu z Andrzejem Dudą.
Obecnie to Donald Tusk ma największe szanse w prezydenckim starciu z Andrzejem Dudą. (East News, Fot: Andrzej Iwańczuk/Reporter)
ycipk-1yuswv

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, frekwencja byłaby zdecydowanie wyższa niż ta z pierwszej tury w 2015 roku. Wtedy do urn poszło 48,96 proc. uprawnionych do głosowania.

Według naszego badania, tym razem z prawa wyborczego skorzystałoby 64 proc. uprawnionych. Jeszcze większą mobilizację widać wśród wyborców dwóch największych partii. Zarówno zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej są zainteresowani udziałem w wyborach w takim samym stopniu - 98 proc. z nich poszłoby zagłosować.

WP.PL
Podziel się
ycipk-1yuswv

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów zostałby Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta zagłosowałoby 32 proc. uczestników naszego badania. Donald Tusk mógłby liczyć na 21 proc. głosów. Trzeci byłby Robert Biedroń, którego w Pałacu Prezydenckim widzi 11 proc. spośród deklarujących udział w wyborach.

WP.PL
Podziel się

W drugiej turze faworytem byłby Andrzej Duda, który wygrałby zarówno z Donaldem Tuskiem, jak i z Robertem Biedroniem.

WP.PL
Podziel się
ycipk-1yuswv

Bardziej wyrównany byłby pojedynek prezydenta z przewodniczącym Rady Europejskiej. Duda uzyskałby 49 proc. głosów, Tusk – 38 proc. Okazuje się, że dla 13 proc. wyborców deklarujących udział w wyborach żaden z tych kandydatów nie jest prezydentem z „jego bajki”.

WP.PL
Podziel się

W przypadku starcia Duda-Biedroń urzędująca głowa państwa zdobyłaby wg naszego badania 50 proc. głosów, a Robert Biedroń 31 proc. Dla 19 proc. wyborców żaden z tych kandydatów nie zasługuje na ich głos.

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 24-27 sierpnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1079). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

ycipk-1yuswv
Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1yuswv

ycipk-1yuswv
ycipk-1yuswv