Trwa ładowanie...

7 pytań do PO. Na nie też musi odpowiedzieć Grzegorz Schetyna

4 pytania zadane Platformie przez PiS wpędziły partię Grzegorza Schetyny w nieprawdopodobny kryzys wizerunkowy. Ale to dopiero początek spraw, które musi wyjaśnić Platforma Obywatelska. Dlatego zadajemy partii walczącej o odzyskanie władzy 7 pytań, na które oczekujemy odpowiedzi. Nie w swoim imieniu, tylko w imieniu naszych czytelników.

7 pytań do PO. Na nie też musi odpowiedzieć Grzegorz SchetynaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Mieczysław Michalak
d1933o7
d1933o7

Platforma Obywatelska kompletnie się pogubiła, i to nie po misternej zasadzce stworzonej przez Jarosława Kaczyńskiego, tylko po czterech prostych pytaniach zadanych przez rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek. To niezbyt dobrze świadczy o kondycji największej parti opozycyjnej. Szczególnie, że kolejne próby wyjaśnienia sytuacji przypominały próbę wyrwania się z trzęsawiska - powodowały pogorszenie się sytuacji.

Z kryzysu Platformy cieszy się PiS, ale jego głównym beneficjentem może zostać Nowoczesna, która już krzyczy "PO to PiS-bis". A przecież 4 pytania (o 500+, uchodźców, wiek emerytalny i likwidację CBA oraz IPN) to tylko niewielki fragment programu. Dlatego przygotowaliśmy 7 pytań w sprawach dużo ważniejszych, niż likwidacja IPN.

7 pytań do PO Wirtualna Polska
7 pytań do PO Źródło: Wirtualna Polska, fot: Izabela Procyk-Lewandowska

I. Co ze zmianą konstytucji?
Platforma Obywatelska, zgodnie z logiką opozycji, skrytykowała plan zmiany konstytucji, zaprezentowany przez Andrzeja Dudę. Choć można się zgodzić, że najpierw trzeba konstytucji przestrzegać, a dopiero później ją zmieniać, to nie da się zignorować tego, że PO też chciała zmieniać ustawę zasadniczą. Te plany są już nieaktualne? Poza tym nie da się zapewnić niezależności Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa bez zmiany ustawy zasadniczej.

d1933o7

II. PO odwróci likwidację gimnazjów?
Prawie 900 tys. podpisów zebrano w obronie gimnazjów, ale to nie przekona PiS i gimnazja zostaną zlikwidowane. Co zamierza z tym zrobić PO? Czy po ewentualnej wygranej utrzyma status quo, czy zafunduje uczniom i nauczycielom kolejną zmianę?

III. Czy PO cofnie reformę Radziwiłła?
Dzisiaj to temat zepchnięty w cień, ale za pół roku będzie na pierwszych stronach: sieć szpitali. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wprowadza reformę, którą nawet przychylni PiS komentatorzy oceniają jako zagrożenie dla rządu Beaty Szydło. Bo może się okazać, że szpitale, które nie będą włączone do sieci szpitali będą miały problem z utrzymaniem. Jeśli upadną, tłumy ludzi będą miały ograniczony dostęp do opieki szpitalnej. Czy PO cofnie tę reformę? Co dalej z NFZ? PiS chce go zlikwidować, a wydatki na ochronę zdrowia realizować wprost z budżetu.

IV. Co z euro?
Czy Platforma skończy z deklaracjami o wejściu do strefy euro, a zacznie działać? Bo nie wystarczy tylko podawać kolejne daty (Donald Tusk pobił w tym wszelkie rekordy), ale zacząć wypełnia kryteria konwergencji. Najtrudniej oczywiście będzie obniżyć deficyt budżetowy, bo poza tradycyjnymi obciążeniami, jak rozbuchana administracja, dziura w ZUS i służba zdrowia, kasę państwa drenuje 500+. I będzie drenowało, bo zapowiedź likwidacji programu oznacza przegraną w wyborach.

V. Prywatyzacja - tak czy nie?
Platforma krytykuje PiS za obsadzanie państwowych spółek złotymi chłopcami. Kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego szła do władzy, przekonywała, że receptą na kolesiostwo będzie likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa. Resort zlikwidowano, ale efekt jest taki, że ciepłe posadki rozdaje nie jeden minister, a kilku. Jedynym sposobem na przecięcie tego jest możliwie największa prywatyzacja. Czy PO przełamie pokusę obsadzenia firm swoimi nominatami? Które firmy i w jakim czasie chce sprzedać partia Grzegorza Schetyny?

d1933o7

VI. PO rozwiąże Wojska Obrony Terytorialnej?
Oczko w głowie Antoniego Macierewicza, czyli Wojska Obrony Terytorialnej, to niezwykle kosztowny projekt. Szef MON jest krytykowany za to, że zamiast wydawać pieniądze na nowoczesny sprzęt, buduje armię partyzantów. Co z tym projektem zrobi Platforma? Ograniczy go? Zamknie? Wcieli do regularnej armii?

VII. Jak rozliczyć PiS?
Właśnie mija rok od przedstawienia przez PiS audytu rządów PO-PSL. Jak piszemy w WP, podwładnym Beaty Szydło nie udało się udowodnić mocnych zarzutów. Ale sam kierunek jest słuszny. Czy PO przygotuje taki audyt po rządach PiS? Drugi ważny wątek to Trybunał Stanu, którym PO wygraża politykom PiS. Pod koniec swoich rządów partia próbowała pociągnąć do odpowiedzialności Zbigniewa Ziobrę i Mariusza Kamińskiego, ale niei zadbała o większość. W dodatku tajne dokumenty w czytelni Sejmu raczyło przeczytać zaledwie dwóch posłów.

Te pytania zadamy liderom Platformy Obywatelskiej. Mamy nadzieję, że nie będą unikać odpowiedzi. A przede wszystkim, że będą trzymać się ich także po wyborach.

d1933o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1933o7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj