Trwa ładowanie...
dlxgdr0
dlxgdr0

6 września - kalendarium historyczne

Podziel się
dlxgdr0

6 września 1812 - Rozpoczęła się pod Borodino

Rozpoczęła się bitwa pod Borodino. Obie strony - armia Napoleona I i wojska rosyjskie dowodzone przez Michaiła Kutuzowa, przypisywały sobie zwycięstwo. Częściowy sukces taktyczny osiągnęli Francuzi, zmuszając Rosjan do odwrotu. 14 września Napoleon wkroczył do Moskwy.

6 września 1831 - Rosjanie zaczynają szturm na Warszawę

dlxgdr0

Wojska rosyjskie rozpoczęły szturm na Warszawę. Na szańcach Woli zginął generał Józef Sowiński, wychowanek Szkoły Rycerskiej, uczestnik powstania kościuszkowskiego i kampanii 1812 roku. Bitwa o Warszawę zakończyła się 8 września klęską powstania listopadowego.

6 września 1901 - Zamach na prezydenta USA McKinleya

Prezydent USA William McKinley został śmiertelnie postrzelony przez Leona Czolgosza, urodzonego w rodzinie polskich emigrantów sympatyka idei anarchistycznych. Zmarł 8 dni później na skutek komplikacji pooperacyjnych.

6 września 1939 - Niemcy zajęli Kraków, polski rząd opuszcza Warszawę

dlxgdr0

W nocy z 6 na 7 września Rząd Polski i Naczelny Wódz wraz ze sztabem opuścił Warszawę. Niemcy wkroczyli do Krakowa i do Nowego Sącza.

6 września 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy całkowicie opanowują północ Powiśla

6 września w nocy masy ludności cywilnej przechodzą z Powiśla i Śródmieścia Północ na południową stronę Al. Jerozolimskich. Niemcy przypuszczają generalny szturm na Powiśle z północy, wschodu i południa. Atak na ostatnie pozycje powstańcze w dzielnicy poprzedza silne bombardowanie. Po zaciętych walkach Powstańcy stopniowo wycofują się do Śródmieścia. Wieczorem Powiśle Północ jest już całkowicie opanowane przez Niemców.

Linią frontu staje się Nowy Świat. Od rana trwa bombardowanie i ostrzał Śródmieścia Północ. Oddziały powstańcze odpierają ataki wroga z Krakowskiego Przedmieścia na Nowy Świat, z Placu Małachowskiego na Kredytową, z Ogrodu Saskiego na Królewską oraz z rejonu Placu Zawiszy na ul. Towarową. Niemcy zrzucają ulotki w języku polskim, wzywające ludność do opuszczenia stolicy w dniach 7 i 8 września.

dlxgdr0

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

poprzedni dzień

następny dzień

Podziel się opinią

Share

dlxgdr0

dlxgdr0
dlxgdr0