Trwa ładowanie...
d3ypvc1
d3ypvc1

4 września - kalendarium historyczne

Podziel się
d3ypvc1

4 września 1809 - Urodził się Juliusz Słowacki

Urodził się Juliusz Słowacki, poeta i dramaturg okresu romantyzmu, obok Mickiewicza i Krasińskiego uważany za jednego z "wieszczów narodowych". Po upadku powstania listopadowego, tworzył na emigracji w Paryżu. Do najbardziej znanych należą jego dramaty: "Kordian", "Lila Weneda", "Balladyna", "Mazepa", poemat "Beniowski". W utworach, zgodnie z duchem romantyzmu i ówczesną sytuacją narodu polskiego, podejmował problemy związane z walką narodowo-wyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli, ale także uniwersalne tematy egzystencjalne. Zmarł 3 kwietnia 1849 roku.

4 września 1882 - Uruchomienie pierwszego generatora dostarczającego prąd do sieci publicznej

d3ypvc1

Amerykański wynalazca Thomas Edison uruchomił w Nowym Jorku pierwszy na świecie generator elektryczny, dostarczający prąd do sieci publicznej.

4 września 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy burzą miejską elektrownię

4 września od rana Niemcy kontynuują ostrzał artyleryjski i bombardowanie Powiśla i północnej części Śródmieścia. Zburzeniu ulega Elektrownia Miejska na Powiślu, dostarczająca miastu prąd od pierwszych dni Powstania.

Przed południem rozpoczyna się natarcie niemieckie. Niemcy chcą odciąć oddziały Powiśla od Śródmieścia Północ. Ich piechota naciera z ul. Karowej trzema ulicami równolegle: Wybrzeżem Kościuszkowskim, Dobrą i Browarną. Ok. południa Niemcy zostają odrzuceni na linię ul. Karowej. Oddziały powstańcze ponoszą dotkliwe straty.

d3ypvc1

Po dwóch godzinach Niemcy ponawiają szturm, zajmując gmach Zarządu Wodociągów przy ul. Lipowej. Ciężkie walki trwają do wieczora. Liczne pożary utrudniają Powstańcom zorganizowanie stanowisk obronnych. Mjr Stanisław Błaszczak Róg"" zarządza ewakuację do Śródmieścia ludności ze szczególnie zagrożonych rejonów dzielnicy. W Śródmieściu pod ostrzałem ciężkiej artylerii i bombami giną cywile. Pociski rujnują zabudowę między Nowym Światem a Placem Napoleona. Okolice Twardej

poprzedni dzień

następny dzień

d3ypvc1

Podziel się opinią

Share

d3ypvc1

d3ypvc1