Trwa ładowanie...
dvzeoxl
dvzeoxl

4 października 1894 - Urodził się Józef Beck

Urodził się Józef Beck, legionista, polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych RP w latach 1932-1939. Jako dyplomata stosował politykę równowagi w stosunkach między sąsiadami Polski - ZSRR i Niemcami. Przyczynił się do zawarcia w 1932 roku układu o nieagresji ze Związkiem Radzieckim a w 1934 roku podpisał deklarację o niestosowaniu przemocy z Niemcami. Przeciwstawił się żądaniom niemieckim w sprawie Gdańska i eksterytorialnej autostrady do Prus. Zmarł w Wielkiej Brytanii, 5 czerwca 1944 roku.

4 października 1944 - Powstanie Warszawskie: pierwsze oddziały AK opuszczają Warszawę

4 października, zgodnie z umową kapitulacyjną oddziały powstańcze zdają amunicję. 21. i 72. Pułki Piechoty AK składają ją na rogu Wspólnej i Marszałkowskiej, 36. Pułk Piechoty - na Placu Napoleona, 15. Pułk Piechoty - na Placu Grzybowskim. Pierwsze oddziały Armii Krajowej opuszczają Warszawę.

Ok. godz. 9. do niewoli oddaje się 21. Pułk Piechoty pod dowództwem ppłk. Stanisława Kamińskiego Daniela"". Złożony z oddziałów Śródmieścia Południe

4 października 1957 - ZSRR wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę

Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę Ziemi "Sputnik 1". Jego start rozpoczął wyścig kosmiczny pomiędzy ZSRR i USA, który zaowocował lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.

dvzeoxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dvzeoxl