Trwa ładowanie...
d14dmhl
d14dmhl
d14dmhl

23 lipca 1792 - Stanisław August Poniatowski przystąpił do Konfederacji Targowickiej

Stanisław August Poniatowski przystąpił do Konfederacji Targowickiej, spisku magnatów zawiązanego by obalić Konstytucję 3 maja. Konfederacja targowicka zaprowadziła w Rzeczypospolitej rządy terroru, przy pomocy wojska rosyjskiego dokonywała licznych grabieży i kontrybucji dóbr patriotów. Zrujnowany kraj musiał znosić finansowe skutki pobytu stutysięcznej rosyjskiej armii okupacyjnej. Miarą upadku targowiczan było uroczyste poselstwo przywódców konfederackich 14 listopada 1792 roku do carycy Katarzyny II, którzy podziękowali jej za "przywrócenie wolności i ustroju republikańskiego w Polsce".

23 lipca 1944 - Wyzwolenie obozu w Majdanku

Wyzwolono obóz koncentracyjny w Majdanku, w południowo-wschodniej części Lublina. W chwili wyzwolenia Majdanka przebywało w nim około tysiąca więźniów, wśród nich żołnierze Armii Krajowej. Szacuje się, że przez obóz przeszło około 150 tysięcy więźniów, kilkudziesięciu narodowości. Wśród osadzonych najwięcej było Żydów i Polaków. Ostatnie badania (Tomasza Kranza), wskazują, że w obozie zamordowano 78 tysięcy osób, wśród nich 59 tysięcy Żydów.

23 lipca 1951 - Juergen Stroop zostaje skazany na śmierć

W Warszawie zakończył się proces Juergena Stroopa, niemieckiego nazisty kierującego likwidacją getta warszawskiego. Skazany na śmierć, przed procesem był przetrzymywany w jednej celi z oficerem Armii Krajowej Kazimierzem Moczarskim, który napisał o tym książkę "Rozmowy z katem". Wyrok na Stroopie wykonano 6 marca 1952 roku.

d14dmhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d14dmhl