Trwa ładowanie...
dmuqvpv

22 sierpnia - kalendarium historyczne

Share
dmuqvpv

22 sierpnia 1485 - Bitwa pod Bosworth Field

Bitwa pod Bosworth Field zakończyła walkę o tron Anglii, która do historii przeszła jako Wojna Dwóch Róż. Po śmierci w walce króla Ryszarda III, władzę objął hrabia Richmond jako Henryk VII, dając początek dynastii Tudorów.

22 sierpnia 1584 - Zmarł Jan Kochanowski

Zmarł Jan Kochanowski, poeta epoki renesansu, sekretarz królewski na dworze Zygmunta Augusta, przedstawiciel filozofii eklektycznej - stoicyzmu, epikureizmu, renesansowego neoplatonizmu, autor "Pieśni", "Fraszek", pierwszego w Polsce dramatu "Odprawa posłów greckich". Do najbardziej znanych utworów Kochanowskiego należą "Treny", napisane po śmierci ukochanej córki Urszulki w 1579 roku. Badacze języka podkreślają, że język i styl Kochanowskiego wywarły duży wpływ na rozwój polskiego języka literackiego. Urodził się w 1530 roku w Sycynie.

22 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: Niemcy zdobywają zrujnowany Arsenał

22 sierpnia na Starym Mieście Powstańcy odpierają atak czołgów i piechoty niemieckiej na barykady na Nalewkach i Długiej, broniące dostępu do Placu Krasińskich. Wieczorem, po ciężkich walkach, Niemcy obsadzają zrujnowany Arsenał. Reszta załogi powstańczej opuszcza budynek i przechodzi do pobliskiego Pasażu Simonsa na rogu Długiej i Nalewek.

W Śródmieściu oddziały powstańcze przystępują do natarcia na gmach tzw. małej PAST-y przy ul. Piusa XI. W północnej części Śródmieścia Powstańcy odpierają natarcie wroga na fabrykę Bormana przy ul. Towarowej.

Piechota niemiecka atakuje pod osłoną czołgów z Placu Małachowskiego barykady u wylotu ulic Traugutta i Mazowieckiej. Powstańcy zdobywajà placówkę niemiecką w restauracji Cristal"" na rogu Al. Jerozolimskich i Brackiej

dmuqvpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dmuqvpv
dmuqvpv