wp

11 marca - kalendarium historyczne

Podziel się

11 marca 1928 - Otwarcie warszawskiego Ogrodu Zoologicznego

W Warszawie otwarto Ogród Zoologiczny. Początkowo na obszarze 12 hektarów mieszkało jedynie około 500 zwierząt, z czego około 75 proc. stanowiły ptaki, a resztę - ssaki. Obecnie warszawskie ZOO ma powierzchnię 32 hektarów. Żyje tam ponad 3,5 tysiąca zwierząt, przedstawicieli ponad 550 gatunków. Od ponad 20 lat warszawski Ogród Zoologiczny wraz z Parkiem Praskim jest wpisany do rejestru zabytków.

wp

11 marca 1932 - Sejm wprowadził powszechny obowiązek szkolny

Sejm przyjął ustawę o ustroju szkolnictwa, autorstwa Janusza Jędrzejewicza, ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Reforma wprowadzała powszechny obowiązek szkolny na szczeblu szkoły powszechnej, odpowiednik dzisiejszej szkoły podstawowej. Szkoła średnia miała trwać sześć lat i została podzielona na czteroletnie gimnazjum i dwuletnie liceum, którego ukończenie dawało wolny wstęp na studia wyższe.

11 marca 2004 - Zamachy terrorystyczne w Madrycie

Skoordynowane zamachy bombowe na pociągi w Madrycie - zginęło ponad 190 osób, w tym czterech Polaków, rannych zostało ponad 1850 osób. Zamachu dokonali fanatycy islamscy, na znak protestu przeciwko udziałowi Hiszpanii w wojnie w Iraku.

wp

11 marca 2006 - Zmarł Slobodan Miloszević

W więzieniu w Hadze zmarł Slobodan Miloszević (ur, 1941 r.), były prezydent Jugosławii, oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione w czasie wojen w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie w latach 90. Proces toczył się od 2002 roku przed ONZ-owskim trybunałem do spraw zbrodni w byłej Jugosławii.

11 marca 2011 - Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii

Trzęsienie ziemi w Japonii - wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która zniszczyła niemal całe wschodnie wybrzeże Japonii. Awarii uległa elektrownia atomowa Fukushima I i był to najpoważniejszy wypadek nuklearny od czasów katastrofy w Czarnobylu. Zginęło lub zaginęło ponad 21 tysięcy osób. Było to największe trzęsienie ziemi w Japonii od 140 lat, czyli od czasu rozpoczęcia rejestracji aktywności sejsmicznej w tym kraju.

wp

poprzedni dzień

następny dzień

Polub WP Opinie
wp
wp
wp