Trwa ładowanie...
d12pq47

Wojciech Jaruzelski

Najnowsze informacje
2.3
(20 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kurów

Partie:
d12pq47
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Wojciech Jaruzelski pochodził z katolickiej rodziny o arystokratycznych korzeniach. Przymusowy nabór do armii radzieckiej nie tylko dał mu szanse na karierę wojskową, ale również trwale zmienił światopogląd.

Wojciech Jaruzelski - informacje ogólne

Wojciech Witold Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w Kurowie. Jego rodzina należała do ziemiaństwa i posługiwała się herbem Ślepowron. Wojciech Jaruzelski ukończył edukację w szkole oo. Marianów w Warszawie zdaniem tak zwanej „małej matury”.

W obliczu zbliżającego się konfliktu zbrojnego rodzina Jaruzelskich pod koniec lat 30. XX wieku przeniosła się na tereny obecnej Litwy, gdzie zastał ich wybuch wojny. Wojciech Jaruzelski w 1941 roku został deportowany na Syberię. Pracował tam przy wyrębie lasu, czego skutkiem była nabyta ślepota śnieżna.

Wojciech Jaruzelski karierę wojskową rozpoczął w ramach przymusowego poboru do Szkoły Oficerskiej 1 Korpusu Sił Zbrojnych w Riazaniu. Brał udział w wojskowych kampaniach radzieckich przeciwko wojskim hitlerowskim i szybko piął się po szczeblach kariery. W 1944 roku awansowano go na podporucznika, a rok później porucznika w dywizji piechoty. W 1953 został pułkownikiem, natomiast najwyższy stopień generalski nadano mu w 1973 roku.

Wojciech Jaruzelski - kariera polityczna

W 1947 roku Wojciech Jaruzelski wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, a rok później został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Między 1950 a 1952 rokiem uczęszczał na zajęcia Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu, który ukończył z dobrym wynikiem.

Przez pięć lat, od 1960 roku, Wojciech Jaruzelski pełnił funkcję szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, a dodatkowo także należał do Zespołu Ministerstwa Obrony Narodowej i Rady Wojskowej Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym czasie odpowiedzialny był za tłumienie wystąpień w marcu 1968 oraz czerwcu 1970.

W 1961 roku otrzymał mandat poselski z ziemi szczecińskiej i zasiadł w Sejmie.

Między rokiem 1964 a 1989 Wojciech Jaruzelski zasiadał w Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1971 roku był członkiem Biura Politycznego KC PZPR, a w 1981 roku został wybrany I sekretarzem KC PZPR.

Wojciech Jaruzelski był animatorem obrad Okrągłego Stołu, ale sam w nich nie uczestniczył. W 1989 roku został wybrany pierwszym prezydentem III Rzeczpospolitej. Rok później jego miejsce zajął Lech Wałęsa, a sam Wojciech Jaruzelski usunął się z życia publicznego.

Wojciech Jaruzelski - stan wojenny

Najważniejszym wydarzeniem związanym z Wojciechem Jaruzelskim jako głową państwa było wprowadzenie stanu wojennego. Wydarzenie miało być odpowiedzią na coraz częstsze strajki klasy tak inteligenckiej, jak i robotniczej oraz coraz silniejszą pozycję NSZZ „Solidarność”.

Oficjalnym pretekstem wprowadzenia stanu wojennego przez rząd Wojciecha Jaruzelskiego była groźba interwencji wojsk radzieckich w Polsce.

Stan wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981, co Wojciech Jaruzelski ogłosił za pośrednictwem telewizji. Zaraz po tym na ulicę wyjechały pojazdy wojskowe, a także przerwano łączność telefoniczną. Poza tym zostały zamknięte granice państwa, wprowadzona godzina policyjna, jak również rozwiązane wszelkie organizacje polityczno-społeczne i związki zawodowe.

Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12pq47
d12pq47
d12pq47