Trwa ładowanie...

Grzegorz Wysocki: Pokemony w czasach zarazy, czyli dlaczego potrzebujecie WP Opinii?

Nad Europą krąży widmo populizmu. Wielka Brytania wychodzi z Unii, o której rychłym końcu przekonany jest już nie tylko sam Janusz Korwin-Mikke. Do Białego Domu wielkimi krokami zbliża się Donald Trump. Niekończąca się seria zamachów terrorystycznych i ekspansja tzw. Państwa Islamskiego. Autorytarne rządy w kolejnych europejskich państwach, kryzys uchodźczy, zamach stanu i fala represji w Turcji. A jakby tego wszystkiego było mało, miliony ludzi na całym świecie biega po ulicach w poszukiwaniu rzadkich gatunków Pokemonów. Doprawdy trudno o właściwszy moment dla startu poważnego serwisu publicystycznego - pisze Grzegorz Wysocki, szef WP Opinii.

Grzegorz Wysocki: Pokemony w czasach zarazy, czyli dlaczego potrzebujecie WP Opinii?Źródło: WP.PL, fot: Daniel Aniszewski
dy2f01s
dy2f01s

Dla wiernych czytelników naszego portalu WP Opinie właściwie nie powinny być nowością – przez miniony rok działaliśmy jako sekcja WP Wiadomości. W środę 27 lipca wystartowaliśmy jako autonomiczny serwis. Najlepsze pióra, znane nazwiska, młode talenty, wysokiej jakości publicystyka, pogłębione analizy, obszerne wywiady i autorskie felietony – tak w skrócie przedstawiają się części składowe WP Opinii.

Dlaczego osobny serwis? Powodów jest wiele, ale przede wszystkim chcemy wyraźnie oddzielić informację od publicystyki, news od komentarza, felietonu czy wywiadu. Czytelnik nie lubi być wprowadzany w błąd, dlatego tym dość oczywistym, choć koniecznym rozdziałem portalowej „bieżączki” od dłuższych form dziennikarskich wychodzimy mu naprzeciw.

Doświadczenie minionych miesięcy, kiedy to działaliśmy jako Opinie w ramach Wiadomości, nauczyło nas, że użytkownicy masowego portalu również chcą wczytywać się w obszerne analizy, wymagające felietony i pogłębione rozmowy (zgoła „wywiady rzeki”). Zdaje się, że wciąż nie wszyscy w taki kopernikański przewrót w ramach cyfrowego świata wierzą, ale nawet sceptycy nie powinni zaprzeczać faktom.

Dla wszystkich czytelników, którym wydaje się, że media muszą wygodnie umiejscowić się po jednej ze stron polsko-polskiej wojenki, że dziennikarze powinni nosić w kieszeni partyjne legitymacje oraz że rację bytu mają dzisiaj wyłącznie media tożsamościowe, opowiadające się wyraźnie (czytaj: łopatologicznie) po jednej ze stron politycznego czy ideowego sporu mamy bardzo złe wiadomości. W WP Opiniach zamierzamy udowadniać, że jakość i rzetelność oraz różnorodność i pluralizm opinii nie są jedynie pustymi frazesami.

dy2f01s

Nie oznacza to, że nie mamy swoich poglądów (mamy, i to często bardzo wyraziste). Nie oznacza to również, że nie będziemy krytycznie przyglądać się wypowiedziom i działaniom aktualnie rządzących (będziemy, bo daleko nam do żałosnych i nieznających wstydu propagandzistów). Oznacza to tylko tyle, że nie zamierzamy przed Wami ukrywać, że na świecie istnieją także osoby myślące zupełnie inaczej od jednej czy drugiej osoby z naszej redakcji, co w dzisiejszych mediach nie jest taką znowuż oczywistością.

Nie dość, że nie zakleimy tym "innym" ust taśmą, to jeszcze – o zgrozo – pozwolimy im wyrażać swoje poglądy, swoje często niepoprawne i mocno kontrowersyjne sądy. Chcemy dyskutować, spierać się i kłócić o to co naprawdę istotne (lub – by wrócić do przykładu nieszczęsnych Pokemonów – o to, co niektórym istotnym się tylko zdaje). Chcemy Was Opiniami drażnić, irytować i wyprowadzać z równowagi. Opinie, które nie budzą żadnych emocji i które nikogo nie obchodzą, to żadne opinie.

Będziemy publikować opinie osób z kompletnie różnych światów i parafii – „lewaków” i „prawaków”, centrystów i apolitycznych, konserwatystów i liberałów, wierzących i ateistów, Łukasza Warzechy (znanego przeciwnika jednośladów) i zapalczywych cyklistów. Rozmawiamy i będziemy rozmawiać z osobami o najbardziej nawet odległych profesjach i specjalizacjach, odmiennych poglądach, różnych spojrzeniach na Polskę, świat, kulturę, gospodarkę, religię czy historię.

Opinie kończą się tam, gdzie zaczynają się Wiadomości, ale polityka będzie zaledwie jednym z obszarów naszych zainteresowań. Nowo utworzona witryna podzielona jest na sześć głównych działów: Polityka, Społeczeństwo, Kultura, Świat, Religia, Project Syndicate. W Opiniach przeczytacie m.in. obszerne rozmowy ze znanymi intelektualistami (m.in. Zygmunt Bauman, Marcin Król, Jan Sowa, Stanisław Gomułka, Andrzej Zybertowicz, Timothy Snyder, Chantal Mouffe, Iwan Krystew, Guy Standing czy Diane Ducret), pisarzami (Miljenko Jergović, Andrzej Stasiuk czy Marcin Świetlicki), artystami (Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Rafał Olbiński, Michał Zadara), reporterami (Jacek Hugo-Bader, Filip Springer, Wiesław Łuka) oraz publicystami i dziennikarzami (Szymon Hołownia, Adam Wajrak, Wacław Radziwinowicz, Małgorzata i Tomasz Terlikowscy, Rafał Ziemkiewicz, Jerzy Owsiak, Mateusz Matyszkowicz czy Szymon Majewski).

dy2f01s

Jako jedyni w Polsce współpracujemy z Project Syndicate, dzięki czemu w WP Opiniach publikujemy artykuły wpływowych mężów stanu, polityków, ekonomistów, naukowców, profesorów prestiżowych światowych uczelni, laureatów nagród Nobla. W tym gronie znajdują się m.in. Gordon Brown, Joschka Fischer, Javier Solana, George Soros, Jeffrey Sachs, Bernard-Henri Levy, Guy Verhofstadt czy Janis Warufakis. Dla WP Opinii piszą też uznani i/lub budzący kontrowersje polscy publicyści – Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski, Paweł Lisicki, Rafał Woś, Tomasz Wróblewski, Mariusz Staniszewski czy Jakub Majmurek. Serwis dopełniają materiały zespołu WP Opinii, czyli Ewy Koszowskiej, Marcina Bartnickiego oraz niżej podpisanego.

Wirtualna Polska
Źródło: Wirtualna Polska, fot: Daniel Aniszewski

Nie możemy wam, niestety, obiecać, że w Opiniach uda się nam łatwo i prosto wyjaśnić tak dynamicznie zmieniający się na naszych oczach świat, ale na pewno nie ustaniemy w próbach opisania i analizy tychże zmian. Być może – choćby z racji tego, że będziemy unikali zajmowania jednoznacznego stanowiska – nawet spotęgujemy mętlik w waszych głowach. Pewne jest tylko to, że cała redakcja Opinii jest – łagodnie mówiąc – mocno sceptyczna wobec gonienia za Pokemonami w ramach wolnego czasu. Wolimy inne, nieco bardziej intelektualne, rozrywki, do których będziemy was na łamach WP Opinii niestrudzenie namawiać.

dy2f01s

PS. Zapraszamy wszystkich do dyskusji pod tekstami WP Opinii, na naszym profilu na Facebooku oraz do współpracy z nami. Opinie wymieniamy w Polsce. W Wirtualnej Polsce.

Grzegorz Wysocki, szef WP Opinii

*Grzegorz Wysocki *- szef Opinii WP. Wcześniej m.in. wydawca strony głównej portalu oraz redaktor działu Książki WP. Dziennikarz, krytyk literacki, były felietonista "Dwutygodnika". Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Dużym Formacie", "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i "Książkach". Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

dy2f01s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy2f01s